Wino dla milionera

Wino dla milionera

Wino może być kosztowne i coraz częściej stanowi przedmiot zainteresowania kolekcjonerów oraz  formę lokaty kapitału. 

O zaletach konkretnego wina decydują w zasadzie cztery podstawowe czynniki: szczep winogron czy mieszanka, z jakich jest robione, gleba, na której dojrzewają winorośla, pogoda, która temu dojrzewaniu towarzyszy, a także fachowość przeprowadzanych procesów fermentacji i filtracji.  Czy zatem tylko jakość sprawia, że wino warte jest każdych pieniędzy? Najdroższe wina są towarem luksusowym, dlatego nie brak ludzi, którzy chcą i są w stanie wydać na nie majątek. Ale to nie oznacza, że akurat one są tego warte. Mamy tu do czynienia z połączeniem wysokiej jakości wina z dobrego rocznika, sławy producenta, ograniczonej podaży i nuty pozytywnego snobizmu. 

Najdroższe wino, jakie do tej pory kupiono, kosztowało pół miliona dolarów. Rekordowym trunkiem okazał się Screaming Eagle Cabernet Sauvignon 1992 w masywnej, 6 litrowej butelce. Skąd taka cena? Wydaje się, że klucz do sukcesu leżał w ograniczonej produkcji na wysokim poziomie. Spektakularny Screaming Eagle z 1992 roku został wypuszczony na rynek trzy lata później. W stustopniowej skali stosowanej przez amerykańskich znawców (Europejczycy często posługują się skalą 20-punktową) przyznawano mu 99 punktów. 

Drugim na liście najdroższych win jest Château Margaux z roku 1787. Butelka należała do zbiorów prezydenta USA Thomasa Jeffersona. Co więcej, na etykiecie znajdowała się odręczna notka Jeffersona.

W 2001 r., podczas licytacji prowadzonej przez dom aukcyjny Sotheby’s, sprzedano siedem butelek wina Montrachet (rocznik 1978) wyprodukowanego przez Domaine de la Romanée-Conti za 167,5 tysiąca dolarów. W 1985 r. butelkę wina Chateau Lafite z 1787 r. sprzedano na aukcji prowadzonej przez dom aukcyjny Christie’s za 160 tysięcy dolarów. Na swojego nabywcę nadal czeka wystawione na lotnisku w Dubaju Château Margaux z 2009 roku w Baltazarze – olbrzymiej, 12-litrowej butelce. Cena: 122 tys. funtów!  

Najdroższe wina sprzedane do tej pory:

 

  1. Screaming Eagle Cabernet Sauvignon, rocznik 1992, cena 500 000 $.
  2. Château Margaux, rocznik 1787, cena 225 000 $.
  3. Kalimna Cabernet Sauvignon Ampoule, rocznik 2004, cena 168 000 $.
  4. Cheval Blanc, rocznik 1947, cena 135 125 $.
  5. Château d’Yquem, rocznik 1811, cena 117 000 $.
  6. Château Mouton-Rothschild, rocznik 1945, cena 47 000 $.
  7. Massandra Sherry de la Frontera, rocznik 1775, cena 43 500 $.
  8. Penfolds Grange Hermitage, rocznik 1951, cena 38 420 $.
  9. Royal De Maria , cena 30 000 $.
  10. Romanée-Conti, rocznik 1945, cena 28 120 $.

 

 

Pomijając luksusowy i ekskluzywny charakter najdroższych win, myślę, że warto pochylić się nad szczepami winogron. Sprawiają one kłopot nawet miłośnikom wina, a ich znajomość jest naprawdę bardzo korzystna. Poniższy krótki przewodnik pozwoli lottomilionerom na kupowanie win, które im naprawdę smakują

Syrah/Shiraz – mocne, wyraźne, ale bez przesadnej goryczy. Dojrzałe, dobre do przechowywania. Ma piękny kolor, znaczącą ilość tanin. Smak suszonych śliwek, porzeczek, wiśni, czekolady, mokki, dymu, a nawet tytoniu.

Mavrud – pikantne, dosyć ciężkie, intensywne, wyraziste, zwykle mocne taniny. Smak śliwki, jagód, trochę wanilii i pieprzu.

Malbec – intensywne, z głęboką barwą, dość gęste. Złożony smak z akcentem z konfitury, jeżyn, czekolady. Wyraźne taniny.

Merlot – przejrzysta czerwień. Miękkie i aromatyczne, z dużą nutą owoców. Smak: wanilii, kawy, owoców. Przyjemne i łagodne, z małą ilością tanin i niskiej kwasowości.

Pinot Noir – przyjemne, pełne, ale nie ciężkie. Kolor jaśniejszy, przejrzysty. Smak owocowy, nuty wiśni, truskawki, malin z domieszką wanilii, kokosu, dymu, cedru.

Zinfandel – korzenne i owocowe jednocześnie. Nuty to owoce leśne (głównie jeżyny), ziemia, aromaty korzenne (anyż, pieprz).

Cabernet Sauvignon – dominuje smak i aromatczarnych porzeczek, dalej czuć aromaty korzenne. Smak się pogłębia w miarę starzenia się wina.

Chardonnay – zwykle wysokoprocentowe, mocno cytrusowe. Nuty gruszek, cytrusów, akacji, miodu.

Sauvingnon Blanc – intensywne, z wyraźnym egzotycznym akcentem. Rześkie, świeże, mocno owocowe, o zielonkawym kolorze.

Życzymy zatem smacznego oraz wielkiej wygranej.

 

Łucja Kydryńska 

 

wino-1

 

wino-2

atomic-wine---tj-wine

wino-4

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *